Sankcijos, susijusios su terorizmu
Lietuvoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos, susijusios su terorizmu, nustatytos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis (jos įgyvendinamos ir ES teisės aktais) ir savarankiškomis ES ribojamosiomis priemonėmis. Šios priemonės įgyvendinamos vadovaujantis Tarptautinių sankcijų įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu „Dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymo įgyvendinimo“ patvirtinu Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų, kuriomis nustatomos tikslinės finansinės sankcijos terorizmo ir teroristų finansavimo bei masinio naikinimo ginklo platinimo ir finansavimo srityse, įgyvendinimo tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas).
Siekiant atitikti tarptautinės Finansinių veiksmų darbo grupės (angl. Financial Action Task Force; FATF) rekomendacijas dėl Jungtinių Tautų Saugumo rezoliucijų, skirtų terorizmo ir terorizmo finansavimo prevencijai ir užkardymui, įgyvendinimo bei įgyvendinti Europos Tarybos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (MONEYVAL) reikalavimus, Tvarkos apraše reglamentuota:
- siūlymų įtraukti fizinius ar juridinius asmenis, grupes ir organizacijas į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis, kuriomis nustatomos tikslinės finansinės sankcijos terorizmo ir teroristų finansavimo bei masinio naikinimo ginklo platinimo ir finansavimo srityse, ar į Saugumo Tarybos komitetų, įsteigtų pagal Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas, patvirtintus tikslinių finansinių sankcijų sąrašus, teikimo, taip pat išbraukimo iš šių sąrašų, tvarką;
- tikslinių finansinių sankcijų terorizmo ir teroristų finansavimo bei masinio naikinimo ginklo platinimo ir finansavimo srityse įgyvendinimo užtikrinimo tvarką.
- kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, atsižvelgdama į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijoje 1373 (2001) (su pakeitimais) nurodytus kriterijus, sudaro su teroristiniais veiksmais susijusių fizinių ar juridinių asmenų, grupių ir organizacijų, kurių lėšos ir kitas finansinis turtas turi būti įšaldyti, sąrašą;
- kad išvadas dėl siūlytinų įtraukti ar įtrauktinų į sąrašus asmenų, grupių ir organizacijų teikia Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos koordinavimo komisija, sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. liepos 11 d. nutarimu Nr. 740 „Dėl Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos koordinavimo komisijos sudarymo“.
JUNGTINIŲ TAUTŲ SAUGUMO TARYBOS RIBOJAMOSIOS PRIEMONĖS
Vadovaujantis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis, tikslinės finansinės sankcijos gali būti skiriamos ne vien tais atvejais, kai nustatoma, kad konkretūs subjektai atliko teroristinį aktą, bet ir tada, kai atsakingas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos komitetas nusprendžia, kad subjektai yra susiję su teroristinių grupių veikla, dalyvauja finansuojant, planuojant, aprūpinant, parengiant, atlieka veiksmus, siejamus su šiomis grupėmis, arba tiekia, parduoda ar perduoda ginklus ar susijusias medžiagas šioms grupėms, rūpinasi įdarbinimu jose ar kitaip jas remia.
Tikslinės finansinės sankcijos reiškia ir turto įšaldymą, ir draudimus, kuriais užkertamas kelias tiesiogiai ar netiesiogiai leisti naudotis lėšomis ar kitu turtu į sąrašą įtrauktiems asmenims ir subjektams. JT ST rezoliucijos reikalauja įšaldyti lėšas ar kitą turtą ir tai apima bet kokį turtą, įskaitant, bet neapsiribojant: finansinį turtą, ekonominius išteklius, visų rūšių materialųjį ar nematerialųjį, kilnojamąjį ar nekilnojamąjį turtą, kad ir kaip jis būtų įsigytas, ir bet kokios formos teisinius dokumentus ar priemones, įskaitant elektroninius ar skaitmeninius, įrodančius nuosavybės teisę į tokias lėšas ar kitą turtą arba jų dalį, įskaitant, bet neapsiribojant, banko kreditais, kelionės čekiais, piniginėmis perlaidomis, akcijomis, vertybiniais popieriais, obligacijomis, vekseliais, taip pat bet kokias palūkanas, dividendus ar kitas pajamas iš tokių lėšų ar kito turto arba jų vertę, sukauptas arba gautas iš tokių lėšų ar kito turto.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje įsteigti du komitetai, kurie sprendžia tarptautinių sankcijų, nustatytų teroristinėms organizacijoms ir su jomis siejamais asmenims, klausimus:
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos komitetas, įkurtas pagal rezoliucijas 1267 (1999) ir 1989 (2011), koordinuoja su „Al-Qaida“ susijusių asmenų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, sąrašą. Informacija apie sankcijų komiteto veiklą, susijusius teisės aktus, taikomas sankcijas ir išimtis bei kita susijusi informacija pateikiama Sankcijų komiteto (1267) tinklalapyje.
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos komitetas, įkurtas pagal rezoliuciją 1988 (2011), nuolat atnaujina Talibanui priklausančių bei su juo susijusių asmenų sąrašus. Šiems asmenims taikomos tarptautinės sankcijos, kurias sudaro kelionių apribojimai, lėšų užšaldymas, ginklų embargas. Informacija apie sankcijų komiteto veiklą, susijusius teisės aktus, taikomas sankcijas ir išimtis bei kita susijusi informacija pateikiama Sankcijų komiteto (1988) tinklalapyje.
EUROPOS SĄJUNGOS RIBOJAMOSIOS PRIEMONĖS
Įgyvendinant Europos Sąjungos bendrą užsienio ir saugumo politiką (BUSP), Europos Sąjungos Tarybai leidžiama priimti sprendimą Europos Sąjungai nepriklausančių šalių, nevalstybinių subjektų ar asmenų atžvilgiu taikyti ribojamąsias priemones, kurios dažnai dar vadinamos sankcijomis.
ES sankcijos gali būti taikomos įgyvendinant Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų įgyvendinimo priemones arba savarankiškai, t. y. Europos Sąjungos iniciatyva.
Ribojamosios priemonės gali apimti:
- draudimą eksportuoti ginklus ir susijusią įrangą;
- įvažiavimo apribojimus (vizas / kelionių draudimus);
- ekonomines priemones, tokias kaip importo ir eksporto apribojimai;
- lėšų ir ekonominių išteklių, priklausančių tiksliniams asmenims ar subjektams, įšaldymą.
Europos Sąjungos taiko priemones, nukreiptas prieš asmenis ir jų grupes, įvardytus vadinamajame „ES terorizmo sąraše“ (angl. EU terrorism list), kuris remiasi Europos Sąjungos bendrąja pozicija 2001/931/BUSP (taip pat reglamentu (EB) Nr. 2580/2001) ir ją keičiančiuose bei įgyvendinančiuose teisės aktuose. Į šį sąrašą įtraukiami su terorizmo veikla susiję asmenys bei organizacijos, kuriems taikomos ES sankcijos.