Bendradarbiavimas su tarptautinėmis institucijomis

Tobulinant šalies pinigų plovimo prevencijos sistemą ir siekiant, kad ji atitiktų tarptautinius standartus, daug dėmesio skiriama bendradarbiavimui su užsienio valstybių ir tarptautinėmis institucijomis.

EGMONTO grupė

Egmonto grupėyra pasaulinė finansinės žvalgybos padalinių (FŽP) organizacija, kuri palengvina keitimąsi informacija, žiniomis ir skatina finansinės žvalgybos padalinių narių bendradarbiavimą. Egmonto grupė teikia finansinės žvalgybos padaliniams platformą, kuri leidžia saugiai keistis žiniomis ir finansine žvalgybine informacija kovojant su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir susijusiais pirminiais nusikaltimais.

Egmonto grupė įsteigta 1995 metais Briuselyje (Belgijos Karalystė), siekiant stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą, įskaitant keitimąsi informacija, mokymų organizavimą ir dalijimąsi patirtimi kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu srityje. Egmonto grupę sudaro 177 valstybės (2024 m. duomenys), kurių atstovai susitinka kartą per metus.

1999 m. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba įgijo finansinės žvalgybos padalinio statusą. 2007 m. gegužės 31 d. vykusiame susitikime Tarnyba išreiškė norą prisijungti prie šios grupės, o 2008 m. balandžio 8 d. Egmonto grupei buvo pateikta Tarnybos pasirašyta Egmonto grupės finansinės žvalgybos padalinių chartija, kuri palengvino tarptautinį bendradarbiavimą, suteikdama galimybę naudotis visiems grupės nariams prieinamomis kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu priemonėmis.

MONEYVAL komitetas

Europos Tarybos ekspertų komitetas dėl priemonių, nukreiptų kovai su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu (MONEYVAL)  yra nuolatinė Europos Tarybos priežiūros institucija, kuri vertina, kaip laikomasi pagrindinių tarptautinių standartų, skirtų kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu, stebi standartų įgyvendinimo veiksmingumą ir teikia rekomendacijas nacionalinėms valdžios institucijoms dėl būtinų jų sistemų patobulinimų.

Europos Tarybos ministrų komiteto iniciatyva 1997 m. buvo įkurtas Europos Tarybos ekspertų komitetas dėl priemonių, nukreiptų kovai su pinigų plovimu (MONEYVAL), kuriam priklauso 33 (2024 m. duomenimis) šalys narės. Kiekvienai šaliai posėdžiuose atstovauja trys ekspertai: teisės, finansų ir teisėsaugos.

Šio komiteto tikslas yra  užtikrinti, kad šalys narės sukurtų efektyviai veikiančią pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą, atitinkančią pripažintus tarptautinius standartus (FATF rekomendacijas, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas, konvencijas ir pan.).

Tuo tikslu komiteto sudaryta ekspertų grupė pagal iš anksto suderintą programą atlieka atitinkamos šalies narės vykdomų pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių vertinimą ir pateikia vertinimo ataskaitą, kuri svarstoma ir tvirtinama plenarinių posėdžių metu.

Lietuva šio komiteto veikloje dalyvauja nuo 1998 metų. Vertinimai atliekami nuo 1999 m.

Visas MONEYVAL komiteto paskelbtas Lietuvos vertinimo ataskaitas apie kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu priemones, vykdomas įgyvendinant Finansinių veiksmų darbo grupės kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu (FATF) rekomendacijas, rasite čia.

FATF grupė

Finansinių veiksmų darbo grupė kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu (FATF grupė) yra pasaulinė kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu priežiūros institucija, patvirtinusi 40 rekomendacijų, kuriose nustatyta išsami ir nuosekli priemonių, kurias šalys turėtų įgyvendinti, siekdamos kovoti su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu, taip pat su masinio naikinimo ginklų platinimo finansavimu, sistema. Šalys turi skirtingas teisines, administracines ir veiklos sistemas bei skirtingas finansines sistemas, todėl negali visos imtis identiškų priemonių šioms grėsmėms atremti. Dėl šios priežasties FATF grupės rekomendacijose nustatytas tarptautinis standartas, kurį šalys turėtų įgyvendinti pasirinkdamos priemones, pritaikytas jų konkrečioms aplinkybėms. FATF grupės standartus sudaro pačios rekomendacijos, jų aiškinamosios pastabos ir taikomi apibrėžimai žodyne.

FATF grupė buvo įsteigta 1989 m. Paryžiuje (Prancūzijos Respublika), siekiant kovoti su pinigų plovimu.

FATF grupė nustato šalis ir jurisdikcijas, kuriose yra strateginių pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo  sistemų trūkumų, ir sudaro rizikingų jurisdikcijų juoduosius ir pilkuosius sąrašus, su kuriais galite susipažinti čia.

FATF grupė reguliariai skelbia pranešimus, kuriuose pateikia naujausią informaciją apie pinigų plovimo, teroristų finansavimo ir  masinio naikinimo ginklo platinimo finansavimo būdus, kad šalys galėtų imtis būtinų veiksmų šioms rizikoms sumažinti. Su gairėmis ir gerosios praktikos pavyzdžiais galite susipažinti šios nuorodos vidurinėje dalyje Guidance and Best Practices“.

FIU platforma

Finansinės žvalgybos padalinių platforma (FIU platforma) buvo sukurta Europos Komisijos 2006 m. kaip neformali ES finansinės žvalgybos padalinių darbo grupė, skirta stiprinti šių padalinių bendradarbiavimą keičiantis informacija per FIU.net tinklą.

AMLA institucija

Siekdama pagerinti kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priežiūrą Europos Sąjungoje ir remti finansinės žvalgybos padalinių bendradarbiavimą, 2024 m. gegužės 30 d. Europos Taryba priėmė reglamentą, kuriuo sukurta nauja Kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu institucija (AMLA institucija). Minėtos institucijos būstinė bus Frankfurte ir pradės veikti 2025 m. viduryje.

Kadangi pinigų plovimas yra tarpvalstybinis finansinis nusikaltimas, Kovos su pinigų plovimu institucija stiprins visos Europos Sąjungos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu sistemą, kartu su valstybių narių nacionalinėmis priežiūros institucijomis sukurdama darnų mechanizmą, padedantį užtikrinti, kad įpareigotieji subjektai laikytųsi savo pareigų.

Kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimo institucijos (AMLA) vaidmuo:

  • kai kurių rizikingiausių kredito ir finansų įstaigų Europos Sąjungoje, įskaitant kriptoturto paslaugų teikėjus, tiesioginė priežiūra,
  • parama ne finansų sektoriui,
  • finansinės žvalgybos padalinių valstybėse narėse veiklos koordinavimas,
  • piniginių sankcijų skyrimas šiurkščių pažeidimų atvejais.

EUROPOLAS

Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūra (Europolas)yra ES teisėsaugos agentūra, kurios užduotis – padėti didinti Europos saugumą teikiant pagalbą ES valstybių narių teisėsaugos institucijoms kovojant su sunkių formų tarptautiniu nusikalstamumu ir terorizmu.

Atnaujinimo data: 2024-12-05