>
2024-04-03

Dėl finansinių įmonės nusikaltimų – prokuroro siūlymas skirti ne mažesnes baudas nei nusikaltimais padaryta žala valstybei

Šiaulių apygardos prokuratūra kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą su pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu. Prokuratūra prašo Telšių rajono uždarąją akcinę bendrovę ir dvi jos vadoves pripažinti kaltomis dėl apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo, taip padarius didelę turtinę žalą valstybei. Teismo prašoma pripažinti minėtus asmenis kaltais ir dėl neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo siekiant išvengti mokesčių, kurių suma viršija 45 tūkstančius eurų.

Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Šiaulių apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Paulius Andruškevičius, o tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apygardos valdybos Nusikalstamų veikų skyriaus pareigūnai.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, per daugiau nei metus minėta įmonė, užsiimanti sveikatingumo įrangos gamyba ir pardavimu, išmokėjo savo darbuotojams beveik 100 tūkstančių eurų finansinėje apskaitoje nenurodyto darbo užmokesčio bei be apskaitos dokumentų pardavė produkcijos už daugiau nei 250 tūkstančių eurų.

Prokuroras P. Andruškevičius atkreipė dėmesį, kad FNTT pareigūnams kiek daugiau nei per 9 mėnesius pavyko surinkti pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįsti juridinio ir fizinių asmenų kaltę dėl sunkių tyčinių nusikaltimų padarymo bei užtikrinti padarytos didelės turtinės žalos atlyginimą valstybei. Tyrimo metu buvo apklausta daugiau nei 30 asmenų, atliktos kratos, ištirta įmonės ūkinė finansinė veikla, įvertintas kaltinamųjų turimo turto teisėtumas ir kt.

Už šiuos nusikaltimus Baudžiamasis kodeksas numato baudą arba laisvės atėmimą iki 8 metų. Prokuroras pažymėjo, kad teismo prašo kaltinamiesiems skirti baudas, o ne laisvės atėmimą atsižvelgdamas į tai, kad ikiteisminio tyrimo metu visi asmenys visiškai prisipažino padarę nusikaltimus, dėl to nuoširdžiai gailėjosi, atlygino valstybei padarytą daugiau nei 100 tūkstančių eurų paskaičiuotų mokesčių žalą.

Visiems kaltinamiesiems prokuroras siūlo skirti daugiau nei 110 tūkstančių eurų baudų, nes, prokuroro įsitikinimu, baudos neturi būti mažesnės nei padarytos valstybei turtinės žalos dydis.