2024-06-19

Daugiau nei 4 mln. eurų pripažinti bešeimininkiais ir perduoti valstybės nuosavybėn

Valstybės nuosavybėn perduoda 4,15 mln. eurų, kurie pripažinti bešeimininkiu turtu. Tokį neskundžiamą sprendimą priėmė Klaipėdos apygardos teismas, po Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnų atlikto ikiteisminio tyrimo, kurį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai FNTT iš finansų įstaigos gavo pranešimą apie įtartiną piniginę operaciją, kai į Kipro Respublikoje registruotos įmonės sąskaitą, kuri buvo atidaryta Lietuvoje veikiančiame Vietnamo finansų įstaigos padalinyje, buvo pervesti 4,15 mln. eurų.

Pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad Kipro Respublikoje registruotos, bet realios ūkinės finansinės veiklos nei Kipre, nei Lietuvoje nevykdančios įmonės sąskaitą nuotoliniu būdu atidarė du Ispanijos piliečiai, turintys ir Venesuelos pilietybę.

Pinigai į Kipro įmonės sąskaitą pervesti už tai, kad Venesuelos įmonė Brazilijos įmonėms pardavė trąšas, kurios iš Venesuelos buvo siunčiamos į Braziliją. Nors pagal dokumentus trąšos buvo parduotos Pietų Amerikoje, bet pinigai į Kipro įmonės sąskaitą buvo pervesti iš kitos tarpininkės – Šveicarijos įmonės sąskaitos, kuri pinigus gavo iš Brazilijos įmonių.

Kipre įregistruota įmonė sandorių nei Kipre, nei Ispanijoje nedeklaravo, o jos atstovas – Ispanijos / Venesuelos pilietis – negalėjo tinkamai pagrįsti ir paaiškinti įvykusių sandorių bei lėšų kilmės. Šveicarijos įmonės atstovai nurodė tiesiogiai bendravę su Venesuelos ir Brazilijos įmonių atstovais ir sandorius vykdę su Brazilijos įmone, o atstovų iš Kipro įmonės nurodyti negalėjo.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas įtariant nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą, tačiau, tyrimo eigoje nenustačius padarytos veikos, turinčios nusikaltimo, numatyto BK 216 straipsnyje, požymių, tyrimas nutrauktas, o piniginės lėšos – beveik 4,15 mln. eurų – perduotos Lietuvos valstybės nuosavybėn.